AVADA - Bästsäljare

6015 produkter

Hitta det du söker AI
Den här funktionen är fortfarande under utveckling. Precis som människor gör vår digitala assistent ibland misstag. Osäker? Vårt kundtjänstteam hjälper dig gärna.
  • Millor Extruded Adult Maintenance Medium Breed

    MILLOR Millor Extruded Adult Maintenance Medium Breed - För medelstora hundar - 4 kg till 15 kg

    Gott om i lager - Fredag levereras

    Helfoder och balanserat foder för vuxna hundar av medelstora raser. Millor Extruded Adult Maintenance Medium Breed är speciellt framtaget för att stödja näringsbehoven hos medelstora hundar. Med högkvalitativa animaliska proteiner, hälsosamma fetter och viktiga vitaminer och mineraler ger detta foder en balanserad måltid för en frisk och energisk hund. Tack vare tillsatsen av L-karnitin stöder fodret ämnesomsättningen och hjälper din hund att bibehålla sin idealvikt. Torrfodret innehåller inga artificiella smakämnen, färgämnen eller aromer och är tillverkat med rena och lättsmälta ingredienser. Varför välja Millor Extruded Adult Maintenance Medium Breed? Speciellt för medelstora raser: Anpassat till näringsbehoven hos medelstora hundar. Högkvalitativa ingredienser: Innehåller en balanserad blandning av animaliska proteiner, fetter och spannmål. Hälsosamma tillskott: L-karnitin stödjer ämnesomsättningen och taurin bidrar till en hälsosam hjärtfunktion. Fri från artificiella tillsatser: Inga artificiella dofter, färgämnen eller smakämnen. Lokalt producerade ingredienser: Garanterar en hållbar och näringsrik kost. Fördelar: Komplett och balanserat foder för medelstora raser. Stödjer en hälsosam ämnesomsättning och idealisk kondition. Lättsmältbara bitar, perfekt för känslig matsmältning. Fri från artificiella dofter, färgämnen och smakämnen. Gjord på rena och ärliga ingredienser för en hälsosam måltid. Nackdelar: Innehåller spannmål, vilket kan vara mindre lämpligt för hundar med spannmålsintolerans. Pressade eller extruderade bitar? Millor Extruded Adult Maintenance Medium Breed består av extruderade bitar. Denna tillverkningsprocess skapar en krispig konsistens som uppmuntrar tuggning och stödjer tandhälsan. Lämplig för din hund? Detta foder är perfekt för vuxna hundar av medelstora raser som behöver en balanserad och komplett måltid. Kontrollera de rekommenderade dagliga portionerna på förpackningen för att säkerställa optimal näring. Förening: Spannmål, kött och animaliska biprodukter, grönsaker, oljor och fetter, vegetabiliska biprodukter, fisk och fiskbiprodukter, frön, jäst, mineraler, kräftdjur och blötdjur. Analytiska beståndsdelar: Råprotein: 23 % Råfett: 13 % Råfiber: 3 % Råaska: 6 % Kalcium: 1,3 % Fosfor: 0,9 % Näringstillsatser per kg: Vitamin A (alfa-retinylacetat): 16 000 IE Vitamin D3 (kolekalciferol): 1 600 IE Vitamin E (all-rac alfa-tokoferylacetat): 200 IE Koppar (koppar(II)sulfatpentahydrat): 5 mg Zink (zinksulfatmonohydrat): 65 mg Järn (järn(II)sulfatmonohydrat): 50 mg Mangan (Mangan(II)oxid): 35 mg Jod (kalciumjodat, vattenfri): 1,5 mg Taurin: 100 mg L-karnitin: 300 mg Teknologiska tillsatser per kg: Lecitin: 5 000 mg Användande: Introducera fodret gradvis under en period av 7 dagar för att förhindra matsmältningsproblem. Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten och förvara fodret på en sval och torr plats. Om Millor: Millor kombinerar noggrannhet och hantverksskicklighet för att erbjuda hundar en näringsrik och god kost. Detta foder är framtaget med rena, lokala ingredienser som bidrar till en hälsosam livsstil och optimalt välbefinnande för din hund. Upptäck fler typer av bitar: Se hela vårt sortiment av hundfoder för medelstora raser eller upptäck vårt foder för aktiva hundar .

    5% extra rabatt Fidello Family

    Gott om i lager - Fredag levereras

    121,00 kr - 380,00 kr25,33 kr/kg

  • Millor Extruded Adult Senior / Light

    MILLOR Millor Extruded Adult Hundfoder Senior/Light - För äldre och vuxna hundar - 15 kg

    Gott om i lager - Fredag levereras

    Helfoder för äldre och vuxna hundar med ett lägre energibehov. Millor Extruded Adult Dog Food Senior/Light är speciellt utvecklat för äldre hundar och vuxna hundar som gynnas av en lätt kost. Med en smakrik kombination av kyckling, anka och fisk erbjuder detta foder en balanserad måltid som bidrar till en hälsosam päls, starka leder, tänder och optimal matsmältning. Tack vare tillsatsen av glukosamin och kondroitin stödjer detta foder ledhälsan, medan den låga fetthalten hjälper till att bibehålla en hälsosam vikt. Varför välja Millor Extruded Adult Hundfoder Senior/Light? Speciellt för äldre hundar: Med justerade näringsvärden för ett lägre energibehov. Högkvalitativa ingredienser: Innehåller kyckling, anka och fisk för en utsökt smak och lättsmälta proteiner. Hälsosamma tillskott: Glukosamin och kondroitin stödjer ledhälsan, medan inulin främjar en hälsosam matsmältning. Fri från artificiella tillsatser: Inga artificiella dofter, färgämnen eller smakämnen. Stödjer den allmänna hälsan: Rik på vitaminer, mineraler och omega-fettsyror för en frisk päls och friska tänder. Fördelar: Helfoder för äldre hundar och vuxna hundar med ett lägre energibehov. Stödjer friska leder tack vare glukosamin och kondroitin. Innehåller inulin (källa till FOS) för god matsmältning. Lägre fetthalt, perfekt för vikthantering. Fri från artificiella dofter, färgämnen och smakämnen. Nackdelar: Innehåller majs och spannmål, vilket kan vara mindre lämpligt för hundar med specifika spannmålsintoleranser. Pressade eller extruderade bitar? Millor Extruded Adult Dog Food Senior/Light är tillverkat av extruderade bitar. Dessa bitar är krispiga och stödjer en hälsosam tandvård. Lämplig för din hund? Detta foder är perfekt för äldre hundar och vuxna hundar med lägre energibehov. Övervaka de rekommenderade dagliga portionerna för att undvika överutfodring. Förening: Majs, ris (14 %), torkad kyckling (15 %), torkad anka (8 %), korn, fjäderfäfett, torkad betmassa, linfrön, torkad fisk, laxolja, öljäst, inulin (källa till FOS), glukosamin, kondroitin. Analytiska beståndsdelar: Råprotein: 18 % Råfett: 8 % Råfiber: 3 % Råaska: 5 % Kalcium: 0,9 % Fosfor: 0,7 % Näringstillsatser per kg: Vitamin A: 18 000 IE Vitamin D3: 1 800 IE E-vitamin: 200 IE C-vitamin: 70 mg Järn: 50 mg Jod: 1,5 mg Koppar: 5 mg Mangan: 35 mg Zink: 65 mg L-karnitin: 300 mg Taurin: 100 mg Användande: Introducera fodret gradvis under en period av 7 dagar för att förhindra matsmältningsproblem. Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten och förvara fodret på en sval och torr plats. Om Millor: Millor står för noggrannhet och hantverksskicklighet, med fokus på högkvalitativa, rena ingredienser. Detta foder är noggrant framtaget för att erbjuda hundar en hälsosam och balanserad måltid, skräddarsydd efter deras specifika behov.

    5% extra rabatt Fidello Family

    Gott om i lager - Fredag levereras

    795,00 kr 53,00 kr/kg

  • Få kvar Carocroc Large Breed

    CAROCROC CaroCroc Large Breed - För stora raser med tuggor och ledbehov - 12,5 kg

    Fredag levereras - 2 kvar i lager

    CaroCroc Large Breed är ett högkvalitativt komplett hundfoder speciellt utvecklat för vuxna hundar av stora raser som väger över 30 kg. Stora hundar har unika näringsbehov på grund av deras känslighet för magsäcksvidgning och ledslitage. Med ett optimerat energiinnehåll, större torrfoderstorlek och tillsats av gelatinhydrolysat ger CaroCroc Large Breed viktigt stöd för en hälsosam matsmältning och starka ben och leder. Detta foder innehåller också ett optimalt förhållande mellan omega-3 och omega-6 fettsyror tack vare laxolja, vilket bidrar till en frisk hud och en glänsande päls. Varför välja CaroCroc Large Breed? Speciellt för stora raser: Lämplig för hundar över 30 kg. Minskar tuggning: Större torrfoder uppmuntrar till tuggande och långsammare ätande. Stödjer lederna: Gelatinhydrolysat främjar kollagenbildning och hämmar brosknedbrytning. Hälsosam matsmältning: Minskar risken för magvridning tack vare ett optimerat energiinnehåll. Fördelar: Optimerad för stora hundraser. Stödjer leder och ben. Rik på omega-3 och -6 för frisk hud och päls. Nackdelar: Ej lämplig för mindre hundraser. Förening: Animaliskt proteinextrakt (26 %), köttblandning (21 %), majs, vete, fjäderfä (8 %), korn, hydrolyserat kollagenprotein (5,5 %), animaliskt fett (fjäderfä, nötkött), ris, riskli, vetemjöl, fiskolja (1,5 %), hydrolyserad kycklinglever, betmassa, linfrön, hemoglobin, mineraler, cellulosa. Analytiska beståndsdelar: Råprotein 27 %, råfett 16 %, råfiber 2,5 %, råaska 6 %, fukt 10 %, kalcium 1,3 %, fosfor 1 %. Näringstillsatser per kg: Vitamin A 15 000 IE, vitamin D3 1 500 IE, vitamin E 100 mg, järn 50 mg, jod 1,5 mg, koppar 5 mg, mangan 35 mg, zink 65 mg. Innehåller naturliga antioxidanter. Bruksanvisning: Servera torrt eller fuktat med ljummet vatten. Anpassa mängden baserat på din hunds ålder, storlek och aktivitetsnivå. Se alltid till att färskt dricksvatten finns tillgängligt. Förvara fodret på en sval och torr plats. Utgångsdatumet är tryckt på förpackningen. Om CaroCroc: CaroCroc är ett holländskt varumärke som står för kvalitet och naturliga ingredienser. I över 30 år har de utvecklat balanserat hundfoder, skräddarsytt för de unika behoven hos hundar av olika raser och livsstadier. Visa fler typer av bitar: Upptäck mer hundmat här. Innehåll: 12,5 kg

    5% extra rabatt Fidello Family

    Fredag levereras - 2 kvar i lager

    553,00 kr 44,24 kr/kg

  • Få kvar Carocroc Skin Support

    CAROCROC CaroCroc Skin Support - För frisk hud och glänsande päls - 12,5 kg

    Fredag levereras - 3 kvar i lager

    CaroCroc Skin Support är ett komplett djurfoder speciellt utvecklat för hundar med känslig hud eller dålig hud- och pälskondition. Detta högkvalitativa foder innehåller färsk lax och laxolja, rik på essentiella omega-3- och -6-fettsyror. Dessa fettsyror bidrar till en frisk hud och en glänsande päls, samtidigt som de har antiinflammatoriska egenskaper och stödjer immunförsvaret. Skin Support är veteglutenfritt, vilket gör det lämpligt för hundar med glutenintolerans. Varför välja CaroCroc hudstöd? Stödjer hud och päls: Med färsk lax och laxolja för optimal kondition. Essentiella fettsyror: Omega-3 och -6 för frisk hud och naturlig motståndskraft. Hypoallergenisk: Fri från vetegluten, perfekt för känsliga hundar. Fördelar: Speciellt utvecklad för känslig hud eller hudproblem. Främjar en glänsande päls och frisk hud. Stödjer immunförsvaret. Nackdelar: Inte särskilt lämplig för valpar eller äldre hundar. Relativt högre fetthalt, mindre lämplig för överviktiga hundar. Förening: Fjäderfä (36 %), majs, fisk (21 %), animaliskt fett (nötkött, fjäderfä), ris, riskli, betmassa, fiskolja (lax) (1,4 %), hydrolyserad kycklinglever, jäst, linfrön, mineraler. Analytiska beståndsdelar: Råprotein 24 %, råfett 14 %, råfiber 2 %, råaska 5,8 %, fukt 10 %, kalcium 1,1 %, fosfor 0,9 %, linolsyra 2,0 %, α-linolensyra 0,2 %, eikosapentaensyra 0,25 %, dokosahexaensyra 0,25 %, arakidonsyra 0,03 %. Bruksanvisning: Ge CaroCroc Skin Support torrt eller fukta det med ljummet vatten. Se alltid till att hunden har färskt dricksvatten. Den rekommenderade dagliga mängden anges på förpackningen och kan justeras baserat på din hunds ålder, vikt och aktivitetsnivå. Förvara svalt och torrt. Utgångsdatumet är tryckt på förpackningen. Om CaroCroc: CaroCroc är känt för sitt kompletta och balanserade djurfoder, skräddarsytt efter din hunds specifika behov. Med naturliga ingredienser och vetenskapligt bevisade formler erbjuder de kvalitet och omsorg för alla livsstadier och tillstånd. Visa fler typer av bitar: Upptäck mer hundmat här. Innehåll: 12,5 kg

    5% extra rabatt Fidello Family

    Fredag levereras - 3 kvar i lager

    709,00 kr 56,72 kr/kg

  • Natural Greatness Chicken Starter

    NATURAL GREATNESS Natural Greatness Kycklingstarter - hypoallergent valpfoder - 2 kg

    Fredag levereras - 15 kvar i lager

    Högkvalitativt foder för valpar och digivande eller dräktiga tikar. Natural Greatness Chicken Starter är speciellt framtaget för valpar från avvänjning till 12–18 månaders ålder. Detta hypoallergena recept, rikt på premiumkyckling, ger en naturlig källa till högkvalitativt protein som bidrar till din valps muskelutveckling och tillväxt. Det är också idealiskt för dräktiga och digivande tikar. Varför välja Natural Greatness kycklingstarter? Omega 3 DHA och EPA: Stödjer hjärnans och synens utveckling. Prebiotika MOS och FOS: Främjar en hälsosam tarmflora och matsmältning. Starkare immunförsvar: Tack vare tillsatsen av omega-3- och omega-6-fettsyror. Fri från onödiga tillsatser: Ingen majs, vetegluten, soja, råg, laktos eller artificiella färgämnen, smakämnen eller doftämnen. Rik på kött: Med en total kötthalt på 52 % för optimal tillväxt. Fördelar: Hypoallergen sammansättning, perfekt för känsliga valpar. Stimulerar muskeluppbyggnad och ger tillräckligt med energi för aktiv tillväxt. Fri från artificiella tillsatser för en naturlig kost. Nackdelar: Innehåller ris och korn, vilket kan vara mindre lämpligt för valpar med spannmålsintolerans. Lämplig för din valp? Natural Greatness Chicken Starter är perfekt för valpar av alla raser, och även lämplig för dräktiga eller digivande tikar. Dess formel säkerställer en hälsosam start och stöder balanserad tillväxt. Förening: Torkad kyckling, ris, färskt kycklingkött, kycklingfett, korn, betmassa, hydrolysat av kycklinglever, torkad fisk, linfrön, jäst, fiskolja, ägg, cikoria, mannanoligosackarider (MOS), fruktooligosackarid (FOS), yucca, kaliumklorid, natriumklorid. Analytiska beståndsdelar: Råprotein: 32 % Råoljor och fetter: 20 % Fiber: 2,5 % Råaska: 8 % Näringstillsatser per kg: Vitaminer: Vitamin A 21 000 IE, Vitamin D3 1 600 IE, Vitamin E 200 mg, Vitamin C 70 mg, Biotin 0,6 mg Mineraler: Järn 83 mg, Jod 3,9 mg, Kobolt 1,7 mg, Koppar 11 mg, Mangan 8,3 mg, Zink 165 mg Omega-fettsyror: Omega 3 0,5 %, Omega 6 3,9 %, EPA + DHA 0,2 % Användande: Introducera maten gradvis under en period av 7 dagar för att förhindra matsmältningsproblem. Se till att din valp alltid har tillgång till färskt dricksvatten och förvara maten på en sval och torr plats. Upptäck fler typer av bitar: Bläddra bland vårt kompletta sortiment av hundfoder och ge din valp den bästa starten i livet.

    5% extra rabatt Fidello Family

    Fredag levereras - 15 kvar i lager

    184,00 kr 92,00 kr/kg

  • Natural Greatness Veterinary Diet Dog Gastrointestinal Complete

    NATURAL GREATNESS Natural Greatness Turkey Sensitive - Hypoallergent hundfoder utan vete eller majs - 2 kg till 10 kg

    Fredag levereras - 16 kvar i lager

    Natural Greatness Turkey Sensitive är ett hypoallergent hundfoder, perfekt för vuxna hundar med känslig matsmältning eller matintoleranser. Detta recept, gjort med högkvalitativ kalkon och fritt från vete och majs, ger en utmärkt källa till protein och energi. Med ett köttinnehåll på 51 % och tillsats av prebiotika, omega-fettsyror och glukosamin, stödjer detta foder friska muskler, immunförsvar och leder. Varför välja Natural Greatity Turkey Sensitive? Perfekt för känsliga hundar: Kalkon är en lättsmält, hypoallergen proteinkälla. Stödjer hälsan: Berikad med omega 3 och omega 6 för en glänsande päls och ett starkt immunförsvar. Komplett näring: Inklusive prebiotika (FOS och MOS) för en hälsosam tarmflora och glukosamin och kondroitin för smidiga leder. Fördelar: Hypoallergeniskt recept utan vete eller majs. Rik på kalkon av humankvalitativ kvalitet, perfekt för personer med allergier mot kyckling eller annat kött. Lämplig för hundar med känslig matsmältning. Omega-fettsyror främjar en sund hud och päls. Nackdelar: Ej lämplig för hundar med kalkonintolerans. Endast tillgänglig i premiumprisklassen. Pressade eller krispiga bitar? Natural Greatness Turkey Sensitive innehåller krispiga bitar gjorda med högkvalitativa ingredienser. Denna tillagningsmetod säkerställer lättsmält mat samtidigt som viktiga näringsämnen bevaras. Lämplig för din hund? Natural Greatness Turkey Sensitive är idealiskt för vuxna hundar med känslig matsmältning eller specifika kostbehov. Kontrollera de rekommenderade portionerna på förpackningen eller rådfråga din veterinär. Läs mer om våra produkter här . Förening: Torkad kalkon, ris, korn, färskt kalkonkött, kalkonfett, betmassa, hydrolyserad kalkonlever, jäst, fiskmjöl, linfrön, fiskolja, ägg, cikoria, mannanoligosackarider (MOS), fruktooligosackarider (FOS), kaliumklorid, natriumklorid, yucca, glukosamin, kondroitin. Analytiska beståndsdelar: Råprotein: 28,0 % Råoljor och fetter: 16,0 % Råfiber: 2,5 % Råaska: 8,0 % Kalcium: 1,5 % Fosfor: 1,0 % Omega-3: 0,5 % Omega 6: 3,0 % Tillsatser per kg: Vitamin A: 21 000 IE, Vitamin D3: 1 600 IE, Vitamin E: 400 mg, Vitamin C: 300 mg, Biotin: 0,6 mg, Järn: 68 mg, Jod: 3,2 mg, Kobolt: 1,4 mg, Koppar: 9 mg, Mangan: 6,8 mg, Zink: 135 mg, Selen: 0,14 mg, Taurin: 970 mg. Bruksanvisning: Introducera maten gradvis under 7–10 dagar. Fördela den dagliga mängden på två måltider och se alltid till att färskt dricksvatten finns tillgängligt. Förvara maten på en sval och torr plats. Om varumärket: Natural Greatness är känt för sitt premium hundfoder, utvecklat med naturliga, allergivänliga ingredienser. Varumärket fokuserar på dieter som möter hundars instinktiva behov, samtidigt som de respekterar miljön och undviker artificiella tillsatser. Visa fler typer av bitar: Upptäck mer hundfoder eller se våra spannmålsfria alternativ .

    5% extra rabatt Fidello Family

    Fredag levereras - 16 kvar i lager

    259,00 kr - 473,00 kr129,50 kr/kg

  • Natural Greatness Veterinary Diet Dog Renal Oxalate Complete

    NATURAL GREATNESS Natural Greatness Veterinary Diet Hund Njuroxalat - För njurproblem och oxalatstenar - 2 kg eller 6 kg

    Fredag levereras - 18 kvar i lager

    Natural Greatness Veterinary Diet Dog Renal Oxalate Complete är ett komplett, spannmålsfritt och hypoallergent foder speciellt utvecklat för vuxna hundar med kronisk njursjukdom och ökad risk för oxalatstenar. Denna diet främjar en hälsosam njurfunktion, hjälper till att förhindra återkommande oxalatstenar och stödjer urinvägarna med ett lågt natriuminnehåll och urinalkaliserande egenskaper. Högkvalitativa animaliska proteiner säkerställer optimal smältbarhet, medan prebiotikan FOS och MOS bidrar till en hälsosam tarmflora. Varför välja Natural Greatness Veterinary Diet hundrenaloxalat? Stöd vid njurproblem : Det reducerade natrium- och fosforinnehållet bidrar till att minska belastningen på njurarna. Förebygger oxalatstenar : Kaliumcitrat främjar en alkaliserande effekt av urinen. God tarmhälsa : Berikad med prebiotika som FOS och MOS för en hälsosam matsmältning. Fördelar: Helfoder för hundar med kroniska njurproblem. Stödjer njurfunktionen och förebygger oxalatstenar. Hypoallergen och spannmålsfri. Högkvalitativa proteiner för optimal smältbarhet. Innehåller lågt natriuminnehåll, perfekt för njur- och hjärthälsa. Nackdelar: Ej lämplig för friska hundar eller hundar utan njurproblem. Kan inte användas till dräktiga eller digivande hundar. Pressade eller krispiga bitar? Detta recept innehåller krispiga bitar, perfekt för hundar som njuter av ett segt och gott foder. Tillagningsmetoden hjälper till att bevara näringsvärdet och smaken. Lämplig för din hund? Detta foder är speciellt framtaget för vuxna hundar med kronisk njursjukdom och ökad risk för oxalatstenar. Rådfråga din veterinär för att bekräfta att denna diet är lämplig för din hund. Kontrollera de rekommenderade portionsstorlekarna på förpackningen eller hitta mer information här . Förening: Färskt kalkonkött (14 %), potatis, ärtor, kycklingolja (11,6 %), tapioka, potatisstärkelse, johannesbröd, torkad blåfisk (4,5 %), ärtprotein, äppelmassa, sötpotatis, hydrolyserad kalkonlever (2,7 %), torkat kalkonkött (2,2 %), linser (2 %), blåfiskolja (0,9 %), linfrö, öljäst, kalciumkarbonat, torkade hela ägg (0,3 %), kaliumklorid, fruktblandning (päron och blåbär) (0,3 %), grönsaksblandning (palsternacka, lagerblad, persilja och maskros) (0,3 %), kaliumcitrat (0,25 %), natriumklorid, inulin (FOS), hydrolyserad jästcellvägg (MOS), Yucca schidigera, glukosamin, kondroitinsulfat. Analytiska beståndsdelar: Råprotein: 16 % Råfett: 18 % Råfiber: 4 % Råaska: 6 % Kalcium: 0,9 % Fosfor: 0,5 % Omega-3-fettsyror: 0,4 % Omega-6-fettsyror: 2,5 % Kalium: 0,8 % Magnesium: 0,11 % Natrium: 0,23 % Näringstillsatser: Vitamin A: 15 000 IE/kg, Vitamin D3: 1 200 IE/kg, Vitamin E: 400 mg/kg, Vitamin C: 110 mg/kg, Järn: 37,5 mg/kg, Jod: 1,8 mg/kg, Koppar: 5 mg/kg, Mangan: 3,8 mg/kg, Zink: 60 mg/kg, Selen: 0,06 mg/kg. Antioxidanter: Tokoferolextrakt från vegetabiliska oljor. Bruksanvisning: Följ den rekommenderade dagliga dosen på förpackningen och fördela den på minst två måltider per dag. Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten. Rådfråga en veterinär om du är osäker på rätt dosering. Om naturlig storhet: Natural Greatness erbjuder ett brett utbud av högkvalitativa, naturliga djurfoder, speciellt utformade för hundar med känsliga hälsotillstånd. Varumärket kombinerar de senaste vetenskapliga insikterna med noggrant utvalda ingredienser för att stödja din hunds optimala hälsa och välbefinnande. Visa fler typer av bitar: Upptäck mer dietfoder och spannmålsfritt hundfoder på Fidello.nl.

    5% extra rabatt Fidello Family

    Fredag levereras - 18 kvar i lager

    259,00 kr - 473,00 kr129,50 kr/kg

  • Natural Woodland Country Diet

    NATURAL WOODLAND Naturligt hundfoder från Woodland - hundar med känslig mage - 2 kg eller 10 kg

    Gott om i lager - Fredag levereras

    Natural Woodland Country Diet är ett högkvalitativt, glutenfritt hundfoder med färsk kyckling, speciellt utvecklat för hundar med känsliga magar. Denna kompletta och allergivänliga måltid innehåller ingen potatis och är lämplig för hundar av alla raser och åldrar. Ge din hund en god och näringsrik måltid som bidrar till en hälsosam matsmältning och allmänt välbefinnande. Varför välja Natural Woodland Country Diet? Stödjer en känslig mage: Genom att använda lättsmälta ingredienser som färskt kycklingkött och brunt ris. Hypoallergen och glutenfri: Perfekt för hundar med matintoleranser eller allergier. Naturliga tillsatser: Berikad med grönsaker, frukt och örter som cikoria, morot och rosmarin för extra näringsvärde. Fördelar: Komplett och lättsmält hundfoder. Glutenfri, utan potatis. Stödjer en sund matsmältning och leder tack vare glukosamin och kondroitin. Finns i 10 kg, bekvämt levererad hem till dig. Nackdelar: Innehåller spannmål som ris, vilket kan vara mindre lämpligt för hundar med specifika spannmålsallergier. Pressade eller krispiga bitar? Country Diet består av krispiga bitar, perfekta för hälsosam tandvård och tuggnjutning. Lämplig för din hund? Detta foder är lämpligt för hundar i alla åldrar och raser, särskilt de med känsliga magar. Rådfråga förpackningen eller din veterinär för korrekt portionsstorlek. Förening: Torkat kalkonkött och torkat kycklingkött (20 %), brunt ris (15 %), ärtor, malet ris, färskt kycklingkött (10 %), kycklingolja, linser (5 %), torkad lax (2 %), hydrolysat av kycklinglever, johannesbröd, äppelmassa, mineraler, laxolja, öljäst (MOS), frukt: (päron, äpple, blåbär) 3000 mg/kg, grönsaker: (morot, broccoli, pumpa, spenat, ingefära) 3000 mg/kg, rosmarin 1200 mg/kg, cikoria (FOS) 500 mg/kg, malva 400 mg/kg, glukosamin och kondroitin. Analytiska beståndsdelar: Råprotein: 28 % Råoljor och fetter: 16 % Råfiber: 3,5 % Råaska: 8 % Kalcium: 1,6 % Fosfor: 1,25 % Omega 3-fettsyror: 0,3 % Omega 6-fettsyror: 3 % Näringstillsatser: Vitamin A: 18 000 IE/kg Vitamin D3: 1 400 IE/kg E-vitamin: 150 mg/kg Järn: 75 mg/kg Jod: 3,5 mg/kg Koppar: 10 mg/kg Mangan: 7,5 mg/kg Zink: 120 mg/kg Selen: 0,12 mg/kg Bruksanvisning: Följ de rekommenderade dagliga mängderna på förpackningen och dela upp fodret i flera måltider per dag. Se alltid till att det finns gott om färskt dricksvatten och förvara fodret på en sval och torr plats. Om varumärket: Natural Woodland kombinerar naturliga ingredienser med vetenskapliga insikter för att ge högkvalitativ och smakrik mat. Med fokus på hälsa och välbefinnande erbjuder varumärket recept som är lämpliga för hundar med specifika behov, såsom känsliga magar. Visa fler typer av bitar: Upptäck vårt utbud av torrfoder för hundar .

    5% extra rabatt Fidello Family

    Gott om i lager - Fredag levereras

    161,00 kr - 493,00 kr80,50 kr/kg

  • Natural Woodland Optimum Mini / Medium Breed Diet

    NATURAL WOODLAND Naturligt skogsfoder för hundar - för små och medelstora hundraser - 2 kg eller 10 kg

    Fredag levereras - 15 kvar i lager

    Natural Woodland Optimum Mini/Medium Breed Diet är ett högkvalitativt, glutenfritt hundfoder speciellt framtaget för små och medelstora hundraser. Med färsk kyckling och L-karnitin ger detta foder viktigt stöd för fettförbränning och muskeltillväxt. Denna kompletta och allergivänliga måltid är lämplig för hundar i alla åldrar och hjälper din hund att hålla sig frisk och energisk. Varför välja Natural Woodland Optimum Mini/Medium Breed Diet? Fettförbränning och muskelstöd: Tack vare L-karnitin hjälper detta livsmedel till att omvandla fett till energi och bidrar till starka muskler. Glutenfritt och hypoallergent: Perfekt för hundar med känsliga magar eller matintoleranser. Mycket lättsmält: Med färskt kycklingkött och en balanserad sammansättning som uppfyller näringsbehoven hos små och medelstora hundar. Fördelar: Rik på högkvalitativa proteiner från färskt kycklingkött. Glutenfritt recept, lämpligt för känsliga hundar. L-karnitin för en hälsosam vikt och starka muskler. Hypoallergen, lämplig för hundar i alla åldrar. Nackdelar: Innehåller spannmål som vete och majs, vilket kan vara mindre lämpligt för hundar med spannmålsallergier. Pressade eller krispiga bitar? Optimum Mini/Medium Breed Diet består av krispiga bitar. Dessa bidrar till god munhälsa och ger en tillfredsställande tuggkänsla. Lämplig för din hund? Detta foder är speciellt utvecklat för små och medelstora hundraser och stödjer en aktiv livsstil. Rådfråga förpackningen eller din veterinär för rätt portionsstorlek och se alltid till att det finns färskt dricksvatten. Förening: Torkat kalkon- och kycklingkött (20 %), färskt kycklingkött (10 %), vete, ärtor (8 %), kycklingolja (7,5 %), korn, majs (6 %), ris (5 %), hydrolyserat kycklinglever (2 %), torkad lax (2 %), betmassa (2 %), johannesbröd, fiskolja (0,5 %), jäst, mineraler, rosmarin (1 200 mg/kg), cikoria (500 mg/kg), malva (400 mg/kg). Analytiska beståndsdelar: Råprotein: 28 % Råoljor och fetter: 16 % Råfiber: 3 % Råaska: 8 % Kalcium: 1,6 % Fosfor: 1,3 % Omega 3-fettsyror: 0,4 % Omega 6-fettsyror: 3,3 % EPA+DHA: 400 mg/kg Näringstillsatser: Vitamin A: 18 000 IE/kg Vitamin D3: 1 400 IE/kg E-vitamin: 150 mg/kg Järn: 75 mg/kg Jod: 3,5 mg/kg Koppar: 10 mg/kg Mangan: 7,5 mg/kg Zink: 120 mg/kg Selen: 0,12 mg/kg L-karnitin: 40 mg/kg Bruksanvisning: Följ den rekommenderade dagliga mängden på förpackningen och fördela portionerna över flera måltider per dag. Se till att det finns färskt dricksvatten och förvara fodret på en sval och torr plats. Om varumärket: Natural Woodland kombinerar naturliga ingredienser med vetenskapliga insikter för att ge högkvalitativ näring. Detta varumärke fokuserar på de specifika behoven hos olika hundraser och strävar efter optimal hälsa och välbefinnande för din hund. Visa fler typer av bitar: Upptäck vårt breda utbud av torrfoder för hundar .

    5% extra rabatt Fidello Family

    Fredag levereras - 15 kvar i lager

    138,00 kr - 461,00 kr69,00 kr/kg

  • Carocroc High Energy 28/20

    CAROCROC CaroCroc High Energy 28/20 - För aktiva hundar med intensiv träning - 12,5 kg

    Slut i lager

    CaroCroc High Energy 28/20 är ett komplett hundfoder speciellt utvecklat för vuxna hundar som ägnar sig åt intensiv daglig motion, såsom arbets- och sporthundar. Med ett högt proteininnehåll (28 %) och fettinnehåll (20 %) ger detta foder den energi och de näringsämnen som din aktiva hund behöver för att hålla sig i toppform. Den balanserade sammansättningen av animaliska proteiner, fetter, mineraler och omega-3- och -6-fettsyror bidrar till en hälsosam muskeltillväxt, hud och päls. Idealiskt för hundar som tränar intensivt i mer än tre timmar om dagen. Varför välja CaroCroc High Energy 28/20? Helfoder för aktiva hundar Högt protein- och fettinnehåll, perfekt för intensiv träning Stödjer hälsosam muskeltillväxt och energibalans Berikad med omega-3 och -6 fettsyror för frisk hud och päls Fördelar: Lämplig för arbets- och sporthundar Säkerställer en optimal energibalans Hög acceptans tack vare god sammansättning Nackdelar: Ej lämplig för hundar med låg daglig aktivitet Förening: Fjäderfä (53 %), animaliskt proteinextrakt (10 %), korn, animaliskt fett (fjäderfä, nötkött), majs, vete, betmassa, ris, extraherade sojabönor (rostade), riskli, hydrolyserad kycklinglever, hemoglobin, mineraler, linfrön. Analytiska beståndsdelar: Råprotein 28 %, råfett 20 %, råfiber 2,5 %, råaska 6,4 %, fukt 10 %, kalcium 1,4 %, fosfor 1 %. Näringstillsatser per kg: Vitamin A 15 000 IE, vitamin D3 1 500 IE, vitamin E 100 mg, järn 77 mg, mangan 28 mg, koppar 13,5 mg, zink 135 mg, jod 1,4 mg, selen 0,3 mg. Innehåller naturliga antioxidanter. Bruksanvisning: Servera torrt eller fuktat med ljummet vatten. Anpassa mängden baserat på din hunds ålder, storlek och aktivitetsnivå. Se alltid till att färskt dricksvatten finns tillgängligt. Förvara svalt och torrt. Utgångsdatumet är tryckt på förpackningen. Om CaroCroc: CaroCroc är ett holländskt varumärke som erbjuder högkvalitativt, naturligt hundfoder för hundar i alla åldrar och raser. Med över 30 års erfarenhet strävar CaroCroc efter att utveckla hälsosamt och balanserat foder som uppfyller varje hunds behov. Visa fler typer av bitar: Upptäck mer hundmat här. Innehåll: 12,5 kg

    5% extra rabatt Fidello Family

    Slut i lager

    542,00 kr 43,36 kr/kg

  • Prins Procare Adult Medium / Large Herring / Rice Hypoallergenic

    PRINS Prins Procare Adult Sill & Ris – För känslig hud och matsmältning – 3 kg

    Slut i lager

    Prins Procare Adult Herring & Rice Hypoallergenic 3 kg är ett pressat helfoder för vuxna hundar av medelstora och stora raser. Speciellt framtaget för hundar med känslig hud, päls eller matsmältning, innehåller detta foder endast sill som animalisk proteinkälla. Denna hypoallergena kost är berikad med laxolja, rik på omega-3-fettsyror och kostfiber som bidrar till en hälsosam matsmältning och en balanserad tarmflora. Varför välja Prins Procare Adult Sill & Ris? Hypoallergent foder, perfekt för hundar med matkänslighet Innehåller endast sill som animalisk proteinkälla Berikad med omega-3-fettsyror för frisk hud och päls Fördelar Stödjer en hälsosam tarmflora tack vare kostfiber Pressade pellets för optimal matsmältning Komplett och balanserad kost för daglig näring Nackdelar Inte spannmålsfritt, mindre lämpligt för hundar med spannmålsallergi Begränsat utbud av proteinkällor Pressade eller krispiga bitar? Prins Procare Adult Sill & Ris är en pressad pellet, vilket säkerställer bättre upptag av näringsämnen och mindre belastning på matsmältningssystemet. Lämplig för din hund? Detta foder är avsett för vuxna hundar av medelstora och stora raser med känslig hud, päls eller matsmältning. Följ utfodringsanvisningarna på förpackningen och justera mängden baserat på vikt, ålder och aktivitetsnivå. Se alltid till att hunden har gott om färskt dricksvatten. Analytiska beståndsdelar Fukt: 8% Råprotein: 24 % Råfett: 11 % Råaska: 6,5 % Råfiber: 5 % Mineraler Kalcium: 0,9 % Fosfor: 0,7 % Kalium: 0,5 % Magnesium: 0,1 % Natrium: 0,5 % Om varumärket Prins Petfoods är ett pålitligt holländskt varumärke som har producerat högkvalitativt djurfoder i generationer. Med fokus på naturliga ingredienser och djurens välfärd erbjuder Prins lösningar för hundar med olika behov, inklusive hypoallergena dieter som denna. Visa fler typer av bitar Letar du efter fler alternativ för din hund? Utforska vårt utbud av hundfoder och hitta det perfekta.

    5% extra rabatt Fidello Family

    Slut i lager

    917,00 kr 305,67 kr/kg

  • Carocroc Support

    CAROCROC CaroCroc Support - Lättsmält foder för alla raser - 12,5 kg

    Slut i lager

    CaroCroc Support är ett komplett, lättsmält djurfoder speciellt utvecklat för hundar av alla raser. Dessa goda bitar stödjer en hälsosam matsmältning och är idealiska för sällskapshundar som regelbundet promeneras och leks med. Fodret är också mycket lämpligt för hundar i kennelpensionat och icke-dräktiga avelstikar. De högkvalitativa ingredienserna, inklusive färskt lammkött, bidrar till ett hälsosamt mag-tarmsystem och en god allmänkondition. Med CaroCroc Support ger du din hund ett vitalt och kraftfullt liv. Varför välja CaroCroc Support? Lättsmält: Främjar en hälsosam matsmältning, perfekt för hundar med känsliga magar. Högkvalitativa ingredienser: Innehåller 9 % färskt lammkött för en hälsosam mag- och tarmfunktion. Komplett näring: Alla viktiga näringsämnen för en stark kropp och en glänsande päls. Fördelar: Främjar fast och lös avföring. Stödjer starka muskler och friska tänder. Lämplig för hundar i pensionat och icke-dräktiga avelstikar. Nackdelar: Mindre lämplig för hundar med specifika allergier eller intoleranser. Inget spannmålsfritt alternativ. Förening: Fjäderfä (43 %), vete, majs, lamm (9 %), korn, ris, animaliskt fett (fjäderfä, nötkött), betmassa, hydrolyserad kycklinglever, mineraler, jäst, linfrön. Analytiska beståndsdelar: Råprotein 23 %, råfett 10,8 %, råfiber 2,2 %, råaska 6,3 %, fukt 10 %, kalcium 1,4 %, fosfor 1 %. Bruksanvisning: Ge CaroCroc Support torrt eller fukta det med ljummet vatten. Se till att din hund alltid har tillgång till färskt dricksvatten. Förvara svalt och torrt. Utgångsdatumet är tryckt på förpackningen. Om CaroCroc: CaroCroc erbjuder ett brett utbud av högkvalitativt hundfoder, baserat på vetenskapliga insikter och skräddarsytt efter din hunds specifika behov. Varumärket står för naturliga ingredienser, hög smältbarhet och god hälsa. Visa fler typer av bitar: Upptäck hundfoder för alla behov. Innehåll: 12,5 kg

    5% extra rabatt Fidello Family

    Slut i lager

    692,00 kr 55,36 kr/kg

Fidello klantenservice

© 2026 Fidello

    • American Express
    • Apple Pay
    • Bancontact
    • BLIK
    • Google Pay
    • iDEAL Wero
    • Klarna
    • Maestro
    • Mastercard
    • MB WAY
    • MobilePay
    • PayPal
    • Shop Pay
    • Union Pay
    • USDC
    • Visa

    Inloggning

    Glömt ditt lösenord?

    Har du inget konto än?
    Skapa ett gratis konto och njut av många fördelar.